Hogyan válasszunk üveg tolófal rendszert?

Ma már sokféle rendszer létezik a piacon, és persze mindig mindenkinek a saját terméke a legjobb.

Gyártói szempontok alapján készítettünk egy kisebb összehasonlító összegzést a toló- üvegező rendszerekről, tartósságukat befolyásoló tényezőkről, használati jótanácsokról.

A legelső kérdés, milyen rendszert válasszunk?

Keretes vagy keret nélküli, eltolható vagy lapozható?

Kínálatunkban megtalálható az toló – üvegező rendszerek teljes skálája. Az értékesítési statisztikák, és használati tapasztalatok alapján, a legtöbbet választott termékünk a Ral szám alapján, az etapok közötti kerettel és szőrmeréteggel rendelkező tolófal.

Az alumínium szerkezetnek köszönhetően, tartóssága nem is kérdés, a keret nélküli, az etapok között szilikongumi elválasztóval rendelkező üvegfallal szemben. Sajnos az elválasztó szilikongumi sérülékenysége, elszíneződése, hosszabb távon garantált. Az időjárás sajnos nem barátja a szilikonnak. UV és pára hatására, előbb elszíneződik, utóbb be is penészedhet. Szilikon nélkül pedig az etapok nem zárnak olyan jól, mint a keretes rendszer esetében.

A keretes rendszer másik lényegi különbsége, hogy létezik hőszigetelt verziója is, amely árban nem jelent különösen nagy különbséget, azonban, ha teraszunkat 4 évszakosra tervezzük, fontos tényező.

A keret nélküli rendszernek, nem létezik hőszigetelt verziója. Ennek egészen egyszerű oka van, nincs hova tenni a légrést, az argon gáz betöltésére.

A keretes rendszer, teljes egészében víz és porálló, míg a keret nélküli rendszer esetén, akár a szilikonkerettel is előfordul, hogy itt-ott beázik a tolófal.

Alsó sín

A legfontosabb a rögzítés módja. A síneket mindig a megfelelő felületi, időjárásálló ragasztóval rögzítjük, elkerülve az aljzat megfúrását, és ezzel megakadályozva a víz beszivárgását és az ebből kialakuló felfagyásokat.

Sokszor halljuk, hogy lefestik az alsó alumínium vagy egyéb anyagú síneket. Ezek a sínek, mint a járófelület részei, sokféle hatásnak vannak kitéve. A festés a fizikai hatások következtében könnyen sérülhet, megkophat, idővel elveszíti a fényét. Javaslatunk szerint, érdemes az eloxált alumínium anyagot használni tartóssága miatt.

Fontos tényező a sín magassága. Rendszerünk esetében ez mindössze 1 cm magas, kerekített szélekkel, így mezítlábas közlekedés esetén sem kell fájdalmas találkozással szembesülnünk, míg a magasabb vagy kevésbé kerekített elemek esetén ezzel számolnunk kell.

Nagyon fontos, hogy a sín tisztaságára a használat során figyeljünk, mert egy kavics, sár vagy faág, akadályozhatja a toló- üvegező rendszer folyamatos működését.

Sokszor próbálják elhitetni, hogy a víz kifolyása miatt, fontos a sínben a lukak kialakítása. Véleményünk szerint, ez jelentősen gyengíti az anyagot, pedig egy tolófal rendszer esetén több száz kilós teher hordásáról beszélhetünk. A víz elvezetésének van más, technikai megoldása, máshogy is el tudjuk vezetni a felesleges csapadékvizet.

Rögzítés módja a nyitás iránya

Minden rendszer esetén szükséges egy fogadó rendszer kialakítása. Van ahol egész keretet szükséges kialakítani, és van ahol tudjuk rögzíteni a fogadó keretet a már meglevő lábakhoz. Ez minden esetben az helyszíni adottság alapján dől el.

A keret a megrendelő által kiválasztott RAL szám alapján, tartós festékréteget kap, porfestékből, amelyet magas hőfokon az anyagra égetnek, biztosítva ezzel az időjárásálló gondozásmentes felületet.

Fontos azonban, hogy a komplett rendszer, alsó, görgőkön futó, vagy felső, függesztett rögzítést kap.

Az alsó, görgőkön futó szerkezet, kevésbé van kitéve a hideg meleg időjárás által keletkező hőtágulásnak. Ilyenkor a felső vezető elemben, dilatációs hézag van kialakítva. Sokszor egy egy épület, vagy terasz mozgása, akár alappal együtt a föld tágulása is, centikben mérhető. Az alsó teherviselő görgők a helyükön tartják az üvegező rendszert, míg felfelé kényelmesen mozoghat.

Sajnos a felső függesztésű rendszer esetén sokszor után állításra van szükség az időjárási körülményeknek megfelelően.

A tolófal rendszerek a fal síkjában, mindkét vége felé mozgathatók, de általában van egy előre egyeztetett nyitási irány, amely azt jelenti, hogy a kiindulás pontján rendszerzár rögzíti az első etapot. Így nem húzzuk az egész falat, és egy kézzel zárható lesz teraszunk.

Üveg választás?

Mint említettük, egyre többször merül fel igény a hőszigetelt üvegező rendszerekre. Ilyenkor az üveg rétegrendje a következő: 20 mm-es (4.12.4) üvegezés – külső réteg 4 mm-es edzett (ESG) üveg, 12 mm-es légrés, belső réteg Low-e bevonatos 4 mm-es edzett (ESG) üveg. A légrés általában Argon gázzal töltött.

A normál rendszerek esetén 8 illetve 10 mm vastag edzett üveggel szereljük a rendszereket, amely vastagságok mindig méret függők.

Zárható- e egy üvegfal?

Nem szabad elvárni, egy biztonsági záras, betörésgátló rendszert, de különböző rendszerzárak léteznek, mellyel megakadályozzuk, hogy kívülről bárki hozzáférjen teraszon tárolt értékeinkhez. Ezek lehetnek kulcsosak, és belső rögzítésűek is.

Összegzés

Minden tulajdonos, aki a gondozásmentes alumínium teraszok és üvegező rendszerek beépítése mellett dönt, tudja, hogy ingatlanjához, komoly értéknövelő beruházás készül. Mivel lakóterük akár egész éven át élvezhető területtel növekszik, szeretnék, ha a karbantartási feladatok a takarításban kimerülnének.

Senki sem szeretne, szilikon tömítéseket cserélgetni, vagy vázszerkezetet festegetni az idő múlásával, illetve jó lenne, ha ezek a felületek biztonsággal zárhatók lennének, vízhatlanok maradnának, és még a szél sem süvítene, hozva egy csomó port magával.

Fentiek ismeretében, talán már te is eldöntötted, hogy milyen tolófal rendszer a számodra megfelelő?

Benned még maradt kérdés?

Tedd fel kérdésed elérhetőségeinken!

📧 E-mail küldése 📞Hívj minket! 📘 Facebook